|

|

|
 |
Kenneth Ravnborg Træner hold 1 Telefon: 61 60 80 66 e-mail: ravnborg-k@hotmail
Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.
|
Christian Schreiner-Østerbye Træner hold 1 Telefon: 51 39 67 43 e-mail:
Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.
|
Peter Jensen Behandler
|
| |
|
|
 |
 |
 |
Emil Bertil Pedersen Målmandstræner Telefon: e-mail: |
Ledigt trænerjob Træner hold 2 Kontakt Kenneth Ravnborg
|
Christian Clausen Træner hold 3 Telefon: e-mail:
|
|
Træningstider forår 2013
Mandag kl. 18.00 - 20.00 på Ejbyskolen: Hold 1 og 2 Tirsdag kl. 16.00 - 18.00 på OKS, bane 4: Hold 1, 2 og 3 Tirsdag kl. 16.20 - 17.30 på OKS, bane 4: Målmandstræning Torsdag kl. 16.00 - 18.00 på OKS, bane 4: Hold 1, 2 og 3 Fredag kl. 16.30 - 18.00 på OKS: Fredagstræning for udvalgte spillere i U10-U15
|
Nye spillere er velkommen til at komme og prøve talentet af, kontakt gerne træneren først.
Regler for træning og kamp:
- Vi mødes altid 15 min før træning.
- Der SKAL meldes afbud til træning senest dagen før.
- Og til kamp senest 14 dage før eller så hurtigt som muligt.
Træning:
- Sørg for at have drukket ½ ltr. vand i de sidste 2 timer inden træning.
- Sørg for at have spist et hovedmåltid 2-3 timer inden træning.
- Sørg for at have en drikkeflaske med vand med til træning.
- Hav altid det rigeligt med tøj til træning ? specielt til vinter træning.
- Drik en 1 liter vand efter træning ? spis gerne en banan og drik en halv ltr. kakao ? ingen slik.
Kamp:
- Sørg for at du er ordentlig udhvilet når du møder op - i seng samme tid som til hverdag hvor du går i skole.
- Sørg for at have drukket ½ ltr. vand i den sidste time inden kamp.
- Sørg for at have spist noget fornuftigt mad (f.eks. frugt) inden kamp ? morgenmad er ikke nok.
- Sørg altid for at have træningstøj med til kamp ? selv de bedste spillere starter ude ind imellem.
Træning af unge.
- Indlæring hos unge finder kun sted, hvis træningen matcher deres individuelle tekniske, taktiske, psykiske og fysiske niveau.
- I ungdomsfodbold kan man så småt begynde at arbejde med fysisk træning, så længe bolden er med. Den fysiske træning skal tilrettelægges således, at den hovedsageligt foregår i spilsituationer.
- I ungdomsfodbold kan man også begynde at introducere de unge for taktiske spille- og skabelonmodeller. Igen er det her vigtigt ikke at vægte den direkte taktiske træning for højt, men primært forsøge at introducere den del af træningen i spilsituationer. Fokus skal først og fremmest ligge på udviklingen af den enkelte spillers tekniske færdigheder og motoriske evner i ungdomsfodbold.
- Samtidig er det vigtigt at udfordre den enkelte spiller psykisk. Hermed menes, at den enkelte spiller selv skal gives mulighed for at finde løsninger i spilsituationer – såvel til træning som i kamp. Trænere skal ikke råbe løsninger til de unge men i stedet involvere de unge. Det er vigtigt, at de unge gennem selvstændig aktiv undersøgelse får lov at nå en problemløsning.
- Træneren vil i højere grad blive en aktiv sparringspartner, der udover instruktion også giver plads til diskussion. Kun på den måde fastholdes de unges interesse i fodbolden.
|